AĞRI YÖNETİMİ

ağrı Yönetimi

Ağrı Yönetimi Nedir?

Ağrı hissi, bazı hallerde vücuttaki hastalıkların habercisi olarak faydalı sayılsa da çoğu zaman kurtulmak istediğimiz, günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen hatta onu ızdırap haline getiren bir duygudur.

Ağrı, ağrı çeken kişileri bedensel, duyusal ve psikolojik olarak etkilemekte yakınları için de duygusal ve sosyal sıkıntılar doğurmaktadır. Ağrı yalın bir uyarı değildir. Bilakis önceden yaşanmış deneyimleri de içeren karışık bir algılama halidir.

Yeri, tipi, uyarının şiddeti gibi hissel iletilerin yanında, çok derin duygusal (örn emosyonel) ve kavramaya ait (kognitif) özellikleri de kapsar. Hissedilmeye başlandığı zaman kişiyi rahatsız ve huzursuz eden hoş olmayan bir duygudur.


Bu karışık yapının iyi analiz edilmesi, ağrı tedavisi açısından doğru yaklaşımın ortaya konması, tedavide başarı için elzemdir. Kliniğimizde bu disiplin altında medikal veya invasiv aşağıda adı geçen başlıklarda tedavi hizmetleri verilmektedir:

Akut ağrılar, kronik geçmeyen ağrılar, inflamatuar ağrılar, nöropatik ağrılar, kanser ağrıları, muskuloskeletal ağrılar (Kas-Kemik ağrıları), periferik ve santral ağrılar, kompleks bölgesel ağrı sendromları, migren ve diğer baş ağrıları, persistant postoperatif ağrılar (Geçmeyen ameliyat sonrası ağrıları), low back pain (Bel ağrıları)

ağrı Yönetimi
ağrı Yönetimi

Nöropatik Ağrılar

Ağrılar yeterli tedavi olmazsa etken ortadan kalksa bile ileti yolları üzerinde daha üst seviyeden ağrı oluşturan bir yapıya dönüşebilir. Yanma karakterli ve tedavisi daha zor ağrılardır.

İnflamatuar Ağrılar

Enflamasyonun ön planda olduğu ve sistemik yaklaşımında gerektiği ağrılardır. Bel, kalça, diz gibi büyük eklemlerde daha sık görülür( Ankilozan spondilit, sakloileit, Temporal mandebular eklem ağrıları gibi).

Migren ve Baş Ağrıları

Baş ağrısı baş, boyun ve sırtın üst kısmında gelişen ağrıların ortak ismidir. Yaygın ağrı şikayetlerinden biri olup, sınıflandırmada çok çeşitli tipleri vardır. Bu nedenle ağrının kaynağının teşhisi karıştırılabilir. Tedavinin gecikmemesi ve güçleşmemesi için iyi değerlendirilmelidir.

Kanser Ağrıları

Kanser hastalığına bağlı ağrılar hastalığın en sıkıntılı yansımalarındandır. Şiddeti yüksek, süresi uzun olabilir. Hastanın psikolojik durumunu da altüst edebilir. Ağrı genel durumu zaten sıkıntılı olan hastanın yaşam kalitesini düşürür. Bu durumda hastayı ağrıdan arıtmak ve genel durumunu desteklemek hastalıkla mücadelesinde hastaya yardımcı olacaktır.

ağrı Yönetimi
ağrı Yönetimi

Akut Ağrılar

Kısa sürede alevlenmiş ağrılardır. İyi tedavi edilmeli. Yoksa kronik ve tedavisi zor hale gelebilirler.

Kronik Ağrılar

Çeşitli tedaviler uygulansa bile 6 ay ve daha uzun süreli geçmeyen ağrılardır. Tedavisi uğraştırıcı olabilir. Bütüncül değerlendirilmesi gereken ağrılardır.